26 Şubat 2013 Salı

Vücut


Akademi Ödülleri mevzusu geride kaldı nihayet ve normal seyrinde film izlemeye başladım. Bugün aslında Tepenin Ardı 'nı izlemeyi planlamıştım ama kaydın görüntü kalitesi beni tatmin etmeyince Vücut 'tan yana seçim yaptım. Filmi çok beğendiğimi söyleyebilirim. En son ne zamandı hatırlamıyorum ama yerli bir yapım izlemeyeli oldukça uzun süre oldu. Yaklaşık üç aydır da Genç Adam 'a yerli sinemaya ait bir yazı göndermemiştim. Sonuç olarak kendimi bir iyilik yaptım. 

Detaylardan bahsedecek olursak filmin yönetmenliğini Mustafa Nuri yapıyor. Kendisi 1973 Lefkoşa doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 'nden mezun olan Nuri 'nin yazdığı ve yönettiği ilk uzun metrajlı film Vücut. 2011 yapımı filmin başrollerinde Hatice Aslan, Hakan Kurtaş, Cengiz Bozkurt ve Şeyla Halis oynuyor. 


MUSTAFA NURİ


Senaryodan bahsedecek olursak, Leyla(Hatice Aslan) bir porno film oyuncusudur. Yılmaz(Cengiz Bozkurt) 'ın Almanya 'da yayınlanması için çektiği filmlerde oynayan Leyla artık bu işlerden vazgeçer ama Yılmaz kendisini son bir film için ikna eder. Bu filmde Yılmaz, genç ve yakışıklı bir çocuğu oynatacaktır. Bunun için İzzet(Hakan Kurtaş) 'e ulaşır ve İzzet bu teklifi kabul eder. İzzet ise 20 'li yaşlarının henüz başında, işi gücü olmayan, aylak aylak gezen ve çocukluğundan kalma bir travma ile büyümüş yakışıklı bir delikanlıdır. Bu film çekimi için yolları kesişen Leyla ve İzzet 'in hayatları artık birbirleri üzerinden şekillenmeye başlar.

Vücut, oyunculuk adına şahane bir film olmuş. Bu konuda İzzet 'in annesini oynayan Şeyla Halis ve Cengiz Bozkurt kendilerini oldukça belli ediyor. Hatice Aslan 'a gelince oynadığı rolün içine son derece başarılı bir şekilde girmiş. Genç oyuncu Hakan Kurtaş bu isimlerin arasında biraz daha vasat kalmış ama kesinlikle kötüydü denemez. Cengiz Bozkurt 'un Leyla ile Mecnun dizisinde oynadığı Erdal Bakkal karakterinden sonra bir başka ve oldukça farklı bir rolün altından bu derece kalkabileceğini beklemezdim. Kesinlikle çok iyi iş çıkarmış.

Filmin adı olan Vücut ise aynı zamanda filmin genel temasını oluşturuyor. Gündelik hayatımızda yer alan somut vücut kavramına farklı açılardan yaklaşıyor. Kas geliştiren bir çocuk, yaşlılıkla sarkan bir vücut, doğum sonrası kadın bedeninin değişimi, kilo gibi insan fizyolojisinde yer alan farklılıklara yaklaşım gösteriyor. Bu tema oldukça ilgimi çekti. Farklı ve birleşen hayatlar üzerinden filme iyi işlenmiş.

İzzet ve Leyla 'nın yatakta diyalog hâlinde iken ayaklarının göründüğü sahne ise harikaydı. İzlerken dikkatinizi çekeceğine eminim. Onun dışında Leyla 'nın filmin başında bunalım durumunda soluğu deniz kenarı bir bankın üzerinde aldığı sahne, market alışverişinde herkesin kendisine baktığını hissedip insanlara bağırıp çağırması akılda kalıcı diğer sahneler. 

İlk uzun metrajını çeken bir yönetmen için oldukça başarılı buldum Vücut filmini. İyi oyuncular ve iyi bir ekiple çalışılmış. Mustafa Nuri 'nin projelerine bu çizgiden bir ivmeyle devam ettiği sürece sinemamız adına kendine özel bir yer açabilecek kadar kaliteli bir yönetmen olabileceğini düşündüm. Beğenseniz de beğenmeseniz de sinema meraklısıysanız Vücut 'u görmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Umarım çok zaman geçmeden yeni filmlerle Mustafa Nuri 'yi görebiliriz. 

2 yorum:

  1. Filmi merak ettim =)Erdal Bakkal'ı da çok sempatik bulurum

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Filmin kötü adamını oynasa da bu filmde de o sempatiklikten pek kurtulmuş sayılmaz aslında :)

      Sil