18 Nisan 2013 Perşembe

33 Varyasyon


Uzun zamandır uğramıyordum yine buralara. İlk zamanlar böyle şeyler pek olmazdı ama geride bıraktığımız bir yıllık süreçte alıştım galiba bu nadas dönemlerine. Nadas denilemez ama gidip gelmiyorum işte. Bu ara biraz hayattan soyutlanma isteğinde olduğumdan ne film izliyorum ne kitap okuyorum ne de başka bir şey. Bu süreçten geçerken dün bir tiyatro oyununa gittim. Fırsat bu fırsat deyip şimdi yazmak için buradayım. Oyunumuzun adı 33 Varyasyon. Ankara Devlet Tiyatrosu 'nda sahneleniyor. Akün Sahnesi 'ne gidip yerinde gördük kendilerini. Oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Anlatalım madem kendilerini.

Oyunun yazarı 1963 yılı Venezuela doğumlu Moises Kaufman. Kaufman, 33 Varyasyon oyununu 2007 yılında yazmış ve seyircisiyle ilk olarak Washington 'da buluşmuş. Oyunu Türkçe 'ye çeviren isim ise Ekin Tunçay Turan. Oyunun yönetmeni ise İskender Altın. Oyuncular Erdal Küçükkömürcü, İpek Çeken, Meltem Baytok, Mehmet Akay, Ulaş Ersoy, Eda Aydınlı ve Tunç Yıldırım. Piyanodaki performansı ile bu isimlere Elif Candaş eşlik ediyor. 

33 Varyasyon 'un konusuna gelirsek, Katherine(İpek Çeken) bir müzikologtur. Kendisi ALS(motor nöron hastalığı) hastasıdır ve çok fazla zamanı kalmamıştır. Ömrünün bu son dönemecinde Beethoven 'ın 33 Varyasyon eserini araştırmak üzere Bonn 'a gider ve bunun üzerine çalışmaya başlar. Bu süreçte ona yardımcı olacak isimler ise kızı Clara(Eda Aydınlı), kızının sevgilisi Mike(Ulaş Ersoy) ve Bonn 'da tanıştığı arkadaşı Gertie(Meltem Baytok) 'dir. Oyun süresince Beethoven 'ı canlandıran ismin Erdal Küçükkömürcü olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 
  


Notlarıma gelirsek filmin sahne tasarımı açılır kapanır durumda bulunan yatay sürgülü perdelerden oluşuyor ve oldukça dinamik. Bu hareketlilikten ötürü oyun boyunca sıkılmanız veya kopmanız pek olası değil. Yalnız şöyle bir durum var ki sahne iki katlı oluşturulmuş ve 33 Varyasyon en önden izlemek için pek uygun değil. Halbuki en önden izleyeceğim ilk tiyatro oyunu olduğundan inceden heyecanlanmıştım ama dediğim gibi bu oyun adına doğru bir seçim değil en ön sıra. Oyun boyunca aklımda olan bir diğer ayrıntı ise İpek Çeken 'in sahneye oldukça yakıştığı. Hatta bir ara dayanamayıp oyun devam ederken arkadaşıma "kadın çok iyi görünmüyor mu?" diye sordum bile. Kostümleri de oyunun bir diğer başarısı. 

33 Varyasyon 'u oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Hemen hemen izlediğim her tiyatro oyununda belli dönemlerde yaşadığım kopmalar bu kez hiç olmadı. Bu arada oyunun iki perde ve yaklaşık iki buçuk saat kadar olduğunu da belirtelim. Eğer Ankara semalarındaysanız kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder