2 Mayıs 2013 Perşembe

Karı Koca Arasında Ufak Tefek CinayetlerBu aralar Tunalı semalarında şu tiyatro etkinliklerine pek bir katılır oldum. Haftalar öncesinden oyunlara bilet alıyorum falan o derece yani. Keyifli bir şey aslında ve bir tiyatro izleyicisine dönüşmek için çok uzun yıllar kaybetmişim gibi hissediyorum bazen. Bugünkü oyun Karı Koca Arasında Ufak Tefek Cinayetler 'di. Oyun Bursa Devlet Tiyatrosu 'nda oynanıyor aslında ama bugünlerde Şinasi 'de Ankara seyircisine merhaba demiş durumda. Oyun için bana eşlik eden arkadaşım Didem 'e teşekkürlerimi göndermeyi de ihmal etmeyeyim. 

Oyunu yazan isim Eric-Emmanuel Schmitt. Schmitt 1960 yılında Fransa 'nın Lyon kentinde dünyaya gelmiş. Roman ve oyun yazarı olan Schmitt 'in ilk oyunu 1991 yılında Fransa 'da sahnelenmiş. Oyunları 35 farklı ülkede sergilenen Schmitt 'in Paris 'te sahnelenen ve Türkçe 'ye de Serap Babür tarafından çevrilip Devlet Tiyatroları ve Kenter Tiyatrosu 'nda yer alan Enigma Variations(Gerçek Çeşitlemeleri) oyununda Alain Delon 'un, bir başka oyunu olan Saç Bulvarı 'nda ise Jean Paul Belmondo 'nun başrolü oynadığını enteresan bir not olarak belirtelim. Karı Koca Arasında Ufak Tefek Cinayetler 'i Türkçe 'ye çeviren ismin Serap Babür iken yöneten isim ise Mustafa Kurt.Oyun bir karı kocanın ilk başta oldukça enteresan görünen ama aslında herkese oldukça aşina olan hikâyesini anlatıyor. İki kişilik bu oyundaki Gilles(Jil diye okunuyor başgan ya da Jill de olabilir) karakterine Sinan Demir, Lisa karakterine ise Demet Oran hayat veriyor. Gilles bir kaza sonucu hafızasını kaybetmiştir ve oyun hastaneden taburcu olmasından sonra Lisa 'nın ona geçmişini hatırlatmaya çalışma çabalarıyla başlar. Bu çabanın dramatik bir durum olmasını beklemek bir yana aslında bütün metabolizma ve fikirleriyle bir kadın bir erkek ilişkisiyle başlamış olması hikâyenin devamı için oldukça merak uyandırıcıdır.

Oyun oldukça keyifli ve iki gün daha Şinasi Sahnesi 'nde sergilenecek. Eğer fırsatınız varsa gidip görmenizi tavsiye ediyorum. Kadın-erkek ilişkileri oldukça ilgi çeken bir konudur ve aslında birçoğumuzun sürekli yaşadığı şeyleri bu kadar başarılı bir şekilde sahnede görmek çok güzeldi. Demet Oran ve Sinan Demir 'in de sahnede harika bir uyum yakaladıklarını söylemek mümkün. Dediğim gibi kendinize bir iyilik yapmak için iyi bir fırsat. İyi seyirler diyelim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder